Cihlový obklad, jaké má výhody a jak se používá?

Cihlový obklad se používá jako imitace cihel. Jaké má vlastnosti a jaké výhody nebo nevýhody jsou pro tento typ obkladu typické?

Jakou podobu cihel zvolit?

Velmi vkusným řešením je tzv. klinker či pohledové zdivo. Další možnost pak představují cihelné pásky, zvané též cihelné obklady.

Pásky se dále dělí na tzv. tažené nebo ražené podle způsobu výroby. Tažené pásky se vyrábí tahem, což jim propůjčuje pravidelný tvar i rozměr. Pásky ražené se razí z lícových cihel. Díky tomu mají různé rozměry, typická je pro ně nepravidelnost, a to zejména v rozích.

Kde všude lze využít cihlové obklady

Většina lidí si cihlové obklady pořizuje kvůli jejich typickému vzhledu. Svébytný ráz dokáží dodat jakémukoli typu stavby – od staršího rodinného domku přes zahradní stavbu či panelákový byt. Vhodné jsou dokonce i pro dřevostavby.

Obklady jsou použitelné do interiéru a exteriéru. V interiéru představují nadčasový dekorativní prvek, který působí velmi elegantně. Tímto způsobem je možné i interiér dodatečně ozvláštnit. Designová změna má výhodu především v tom, že není příliš náročná po finanční stránce.

Možné využití je na obklady soklů, sloupů, kleneb, ale také dveří a oken. Vzhledem k nenáročné údržbě a značné odolnosti je možné cihlové obklady použít dokonce i jako alternativu klasického obkladu za kuchyňskou linkou.

Navíc se jedná o čistě přírodní materiál, ze kterého se neuvolňují žádné nežádoucí látky. Jeho použití v interiéru je proto zcela zdravotně nezávadné.

Jaké výhody mají cihlové obklady

Při venkovním použití dokáží tyto obklady spolehlivě odolávat vnějším vlivům. Nijak jim neškodí slunce ani mráz. Kvalitní obklady spolehlivě odolají vlivu UV záření. Jsou velmi realistické, působí plasticky a cihlovou zeď tedy dokáží imitovat mimořádně věrně.

Jednotlivé obklady se od sebe liší strukturou, barvou, rozměry i materiálem. Používají-li se jako obklady fasádní, velmi často se u některých výrobců můžete setkat s tím, že se jako cihlový obklad objevuje imitace z betonu. O pravý cihlový obklad se skutečně nejedná, beton má zcela odlišné vlastnosti, pouze cihly napodobuje svým vzhledem.

Stávající výrobci již ve velké míře kladou i důraz na ekologii. Proto se cihlové obklady velmi často vyrábí z recyklovaných materiálů a výrobci nepoužívají žádnou nežádoucí chemii.

Cihelné obklady mohou při správném výběru na svém místě vydržet i několik desítek let. Důležité je při instalaci dbát na kvalitní lepidlo i spárovací hmotu. Používané materiály by neměly podporovat tvorbu výkvětů.

Na co si dát u cihlových obkladů pozor

Za nevýhodu těchto obkladů je možné považovat především to, že je nutno je většinou dodatečně spárovat. Proto je jejich pokládka časově náročnější. Spárovat je možno buď tzv. načisto, případně pomocí špachtle a vymytí houbou.

Nenáročná je též montáž, obklady se lepí s pomocí speciálního lepidla. Při práci se neklade příliš vysoký důraz na přesnost. Případné nepřesnosti totiž elegantně skryjí spáry. Naopak jsou určité nedokonalosti spíše žádoucí, neboť potvrzují ruční práci. Vyhnout se spárování můžeme použitím pásků, které využívají lepidlo sloužící zároveň jako spárovací tmel.

Dále je nutné si uvědomit, že obklady mají nutně určitou hmotnost. A to může být problém zejména v případě montáže na zateplovací systém. Budeme-li naopak instalovat obklady v interiéru, je zapotřebí především zohlednit hranici tepelné odolnosti, a to především chystáme-li se obkládat například krby, případně obklady chceme umístit za kamna.

Pakliže si vhodný obklad nevyberete mezi cihlovými, lze taktéž volit i mezi jinými druhy. Dobrou alternativu představují též obklady sádrové či kamenné.