Dřevoplast – materiál, který ocení každý kutil

Přichází klidnější část roku, a tak je ten pravý čas udělat si plány na jarní úpravy a přestavby v okolí domu a na zahradě. Každý majitel domu už ví, že vlastnit dům přináší nekonečnou řadu prací, a proto je potřeba k údržbě a modernizaci vybírat takové materiály, které jsou kvalitní, trvanlivé a cenově příznivé. Kutilové oceňují také produkty, jejichž použití není náročné na technické vybavení.

Jednou z možností, jak si usnadnit práci, je částečně nahradit ve venkovním použití dřevo moderním a praktickým materiálem, který získal označení WPC. Tento materiál vám zaručí nejen splnění estetických požadavků, ale i pohodlnou práci s jednotlivými díly při instalaci, odolnost vůči opotřebení způsobené časem a atmosférickými vlivy a je také pevný a odolný vůči zátěži.

Pro milovníky dřevěného dekoru nabízí WPC řešení, protože má v nabídce i povrchy s designem různých druhů dřeva. Metodou kartáčování je dosaženo věrohodného povrchu imitujícího různé druhy dřeva.

Co je WPC

Zkratka WPC znamená Wood Plastic Composite.

Jde o revoluční aglomerát s odborně zvoleným složením:

  • Dřevěná vlákna – jejich obsah závisí na jednotlivých výrobcích, jde ale většinou o minimálně 50 % z celku.
  • Plastový materiál – tvoří až 30 % obsahu směsi k výrobě
  • Chemické přísady – jsou závislé na vlastnostech, které má výsledný produkt mít. Chemické látky jsou například látky, které chrání hotový výrobek před vlivem UV záření a tím zabrání změnám materiálu, které by mohly vzniknout. Jde také o ochranné prostředky proti vzniku plísní, proti dřevokazným houbám a různým škůdcům.

Příklad takové kombinace těchto složek je například 55 % dřevěných vláken, 30 % plastových částic a 15 % chemických látek. Směs se potom lisuje, aby získala optimální požadovanou pevnost a tvar. Díky chemickým přísadám se také velice dobře dá barevně přizpůsobit daným požadavkům a lze vyrobit povrchy s napodobením dražších a méně praktických materiálů.

Recyklovatelnost

WPC je také materiál snadno recyklovatelný, s vysokým důrazem na zdravotní nezávadnost.

Přednosti výrobků z WPC

Povrchy produktů si zachovávají stabilitu a jsou odolné proti silnému tlaku, ve srovnání s dřevem jsou lehčí, proto se také snadno a rychle instalují.

I přes velkou část obsahu přírodního materiálu jde díky chemickým složkám o materiál velice odolný proti škůdcům dřeva. Povrch je zase odolný vůči růstu různým houbám a rostlinám, a tak i v případě, že si například pořídíte do zahrady dřevoplastové dlaždice na zhotovení praktických a odolných chodníků a pěšin, nemusíte se obávat, že se na jejich povrchu začnou tvořit nánosy mechů, lišejníků, dřevokazných hub nebo řas.

Tyto dlaždice jsou v nabídce v různých barevných provedeních. Mají rozměry 30×30 cm a jejich použití je široké. Doporučují se na menší plochy, například u domu skryjí nevzhledný beton. Instalace je velmi rychlá a jednoduchá.

Odolnost vůči teplotám

I pro tuto vlastnost si můžete kolem své zahrady, dvorku nebo předzahrádky udělat velice pohledné dřevoplastové ploty.  Ty odolávají poškození vlivem teplotních výkyvů a vydrží i v extrémních teplotách od – 40 °C po 60 °C. Pokud se rozhodnete pro dřevoplastový plot, musíte počítat s tím že stejně jako dřevo i tento materiál „pracuje“. Nejde o sesychání jako u dřeva, ale k malé deformaci vlivem extrémně vysokých teplot. Problém se ovšem lehce dá vyřešit, pokud se mezi dřevoplastovými plotovkami nechá volný malý prostor.

Pokud jde o stavbu plotů ze zakoupených plotovek, je to velice jednoduchá práce. Ze stejného materiálu si můžete zakoupit i plotové nosníky a plotové sloupky. Také máte k dispozici nerezové vruty a spojovací klipy a rovněž ocelové kotvící patky do betonu. Pokud chcete dokonalý estetický dojem, můžete si ještě hlavičky vrutů schovat pod plastové krytky.

Plot z dřevoplastu nemusíte natírat barvou ani ochrannými emulzemi (dřevěný plot naopak hodně často). Vydrží vám několik desítek let jako nový. Záruka na WPC je od prodejce 2+20 let (2 roky je standardní záruka a 20 let je na poškození dřevokaznými houbami, plísněmi a hmyzem)

Bezkonkurenčně nejtrvanlivější materiál bez údržby

Produkty z dřevoplastu vydrží ve srovnání se dřevem mnohem déle a nemusíte se o jejich funkčnost obávat, neošlapou se, nebudou se z nich oštipovat třísky ani loupat barva. Odolají vodě a nepodlehnou hnilobě.

Materiál ideální k zahradnímu bazénu

Dřevoplastová prkna jsou díky svým vlastnostem přímo předurčena k použití u bazénu. Nevadí jim voda, ani ta chlorovaná. Nenasakují do sebe vodu a mají dokonce vodoodpudivý povrch, který ani za mokra neklouže. Velice snadno se zbaví nečistot, stačí k tomu zahradní hadice a proud vody.

Další využití

Moderní a praktický materiál nabízí další možnosti využití. Plastová prkna na terasu představují snadno zhotovitelný povrch, který si zvládne udělat každý šikovný kutil.

Dřevoplastové terasy vypadají elegantně a díky vodoodpudivosti jsou po dešti brzy suché. Neshnijí vám, neuklouznete na nich a nevyblednou i když budou v místě, kde intenzivně svítí slunce. Instalace pomocí podkladových hranolů ze stejného materiálu je snadná bez přehnaných nároků na podkladovou vrstvu.

Dřevoplast terasa se dá realizovat i z WPC dlaždic, pokud jde o menší prostor.

Barevně a stylově si můžete sladit všechny prvky z tohoto materiálu, a tak můžete mít plot, okolí bazénu, podlahu terasy, zahradní chodník i případné zábradlí u terasy nebo u schodu v jednom elegantním stylu.

Pokud nakupujete zboží po paletách, nezapomeňte si u nákupu zadat svůj region, obchodník vám tak najde nejvýhodnější způsob nákupu, abyste platili co nejnižší cenu za dopravu.