Jak vybrat interiérové dveře?

Lidé už od pravěku tráví čas zdokonalováním svých domovů, do kterého investují mnoho času, energie a především sebe. Pojďme si popovídat o interiérových dveří.

Pokud zařizujeme nový domov nebo ten dosavadní chceme přeměnit v něco novějšího a stylovějšího, pak určitou roli hrají i interiérové dveře, které budou výsledný „outfit“ domova jen podtrhovat a doplňovat.

V mnoha domácnostech jsou interiérové ​​dveře často nedotčené a podceňované. Dnes už nestačí jednoduše hodit nový nátěr na oprýskané a opotřebované dveře a zapomenout, že existují. Dveře se hodně používají, a proto si zaslouží více pozornosti a péče.

Krásné dveře jsou totiž nezbytností, které mohou výrazně změnit styl vašeho domova. Stejně jako třeba obložení nebo lišta, většina dveří zůstane bez povšimnutí, ale při správné volbě, mohou mít ten správný efekt a vliv na vzhled místnosti. Vzhledem k tomu, že většina z nás kupuje nebo pronajímá domy s již nainstalovanými dveřmi, přílišnou pozornost jim už vůbec nevěnujeme.

To je ale chyba. Na dveře by se nemělo zapomínat, jelikož tvoří životně důležitou součástí domu a při jejich výběru by se mělo hodně přemýšlet. Pokud stavíte, předěláváte nebo jen chcete změnit vzhled místnosti, je výběr nových interiérových dveří jedním z důležitých krokem. Je třeba vzít v potaz to, v jakém stylu se náš domov ponese, případně sladit barvu a především je třeba dbát i na funkci dveří.

Na co je třeba dbát při výběrů interiérových dveří

Ve zkratce jsme si shrnuli, na co je dobré dát si pozor nebo na co klást důraz při výběru interiérových dveří. Teď se pojďme detailněji podívat na několik faktorů, které mohou naše rozhodnutí ovlivnit. Nezáleží totiž jen na vzoru a barvě.

Materiál

Nejdůležitější je uvědomit si, z jakého materiálu dveře vůbec chceme. Někdo si jde už do obchodu s tím, že chce dřevěné dveře. Ale není dřevo jako dřevo. Dnešní trh nabízí totiž nespočet možností.

1. Dřevo

Pokud jste se rozhodnuli, že chcete mít interiérové dveře ze dřeva, je třeba si uvědomit, že se cena může výrazně lišit. Zde totiž hraje roli to, zda chcete mít dveře z tvrdého či měkkého dřeva. Zda budou z třešně, mahagonu, olše, javoru, borovice nebo dubu nebo kolika panelová dveře budou.

Nejčastějším typem jsou šesti panelová dveře. Ty mohou být výjimečně použity i v exteriérech. Pokud byste tento typ dveří zvolili jako právě ty venkovní, uvědomte si, že dřevo neustále pracuje. S měnícími se teplotami a vlhkostí se buď smršťuje nebo naopak, a proto je dobré dveře z masivu nepoužívat do koupelny nebo sauny.

2. MDF

Slyšeli jste někdo o MDF materiálu? Dnes je většina dveří vyrobena právě z dřevovláknitých desek střední hustoty. MDF je technický produkt, který je velmi stabilní a nekroutí se jako dřevo. Také nemá žádné zrno, takže je zcela hladký.

3. Duté jádro

Dveře s dutým jádrem jsou jedny z nejlevnějších, které trh nabízí. Jakou vyrobeny z překližky nebo lisovaného kompozitního pláště a jejich cena se pohybuje nízké právě kvůli jejich dutému jádru. Tyto dveře mají ovšem tu nevýhodu, že zvuk a teploty mohou procházet dveřmi snadněji.

4. Plné jádro

I tento typ dveří je vyroben z překližky nebo lisovaného kompozitu. Narozdíl ale od dveří s dutým jádrem, jsou tyto dveře vyplněny směsí dřevěných vláken. Mají už daleko lepší zvukovou izolaci a regulaci teploty než jejich sestry a nejsou tak drahé jako dveře z masivního dřeva.

5. Kov a sklo

Tento typ dveří se používá v interiéru, ale i exteriéru. Nabízejí totiž aerodynamický a moderní vzhled s menším množstvím hluku než dveře z masivního dřeva. I tento typ dveří je levnější než ty z masivu. Co se týká investic, tak jsou právě tyto dveře zlatým středem.

Rozložení panelu

Existuje nespočet variant uspořádání panelů, od jednoho panelu až po osm panelů naskládaných ve dvou sloupcích a vše mezi tím. Panely mohou být obloukové, čtvercové, poloměrové nebo zakřivené. Může mezi nimi být skleněný prvek nebo ozdobný proužek nebo naopak a vy se rozhodnete pro ty „čisté“ dveře. Pokud se ale rozhodnete pro panely, můžete vybírat typ dveří podle hloubky panelů, tvaru úkosů a počtu hran.

Barva

Při výběru interiérových dveří je dobré soustředit se na barvu, která odpovídá vašemu estetickému designu. Dnes už se naštěstí dveře dodávají v mnoha různých barvách. I když nemůžete najít dokonalou shodu, většinu dveří lze nalakovat nebo namořit na jakoukoli barvu, kterou chcete. Eshop lasamba.cz nabízí ale tak široký sortiment, že k přemalovávat dveře nebudete muset. Stačí si jen vybrat to nejvhodnější spektrum, které vás domov skvěle doplní.

Styly hardwaru

Výběr správné kliky a kování je velmi zásadní pro celkový design a vzhled interiérových dveří. Někdo tápe v tom, pro jaký materiál nebo barvu se rozhodnout. A zda se bude vůbec hodit ke dveřím. Zda volit dveře bez zámku nebo bez. Pokud ano, jaký typ zámku, zda klasický nebo řetězový atd. Dnes existuje nespočet typů a variací, že si s jejich výběrem dejte klidně načas.

Předvrtané specifikace hardwaru

Stejně jako můžete zakoupit dveře s předvěšenými deskami, dnes už můžete také zakoupit dveře, které mají předvrtané specifikace kování. To výrazně ulehčí i vaši práci a vy se nemusíte s něčím takovým stresovat. Když si koupíte dveře s předvrtaným hardwarem, je to o jednu věc méně, kterou musíte udělat sami.

Rámování dveří

Špatné rámování dveří může velmi rychle snížit hodnotu krásných a drahých dveří. Použití levných rámových materiálů může často vést k poškození dveří, což se ve finále může prodražit. Proto je třeba se ujistit, že pečlivě dodržujete pokyny, nebo si požádejte o pomoc při zarámování nových interiérových dveří.

Jaký zvolit styl dveří

Další klíčovou roli při výběru interiérových dveří hraje i to, jaký typ zvolit. Tady neexistuje žádné pravidlo, které by určovalo jak by měly dveře vypadat. Ano, existuje mnoho oblíbených stylů interiérových dveří, které se hodí k různé estetice designu, vypadají úžasně a hluboce ovlivňují vzhled a dojem z místnosti, ale nikdo vám nemůže mluvit do toho, pro jaký typ dveří se rozhodnete.

1. Výklopné dveře

Nejběžnějším typem dveří jsou pantové dveře. Ty jsou spojeny s třístranným rámem s panty a mohou se otevírat směrem ven nebo dovnitř. Jedná se o vynikající volbu pro klasické interiérové ​​designy.

2. Kapesní dveře

Kapesní dveře jsou trochu jako dveře provádějící kouzelný trik. Namísto otevírání ven nebo dovnitř se kapesní dvířka zasouvají do štěrbiny zabudované přímo ve zdi. Instalace může být obtížnější, ale jejich výhoda spočívá v tom, že nezabírají žádné další místo.

3. Francouzské dveře

Francouzské dveře jsou poněkud netypický typ dveří a ne každá místnost umožňuje jejich instalaci. Obvykle jsou vyrobeny ze skla, takže pokoje působí světleji a otevřeněji. Tento typ dveří milují především designéři, takže francouzské dveře mohou skutečně přidat hodnotu domu.