Jaké ploty máme a proč se rozmohl trend plastových plotů?

Charakteristika plotů tkví v tom, že je označován jako hranice mezi územím vašeho pozemku a vnějším prostředím. Může majiteli pozemku zajistit bezpečí, soukromí a slouží jako prvotní ochrana před vniknutí do domu. Design se liší, podle toho, jaký styl se vám líbí. Také se liší tím, jak moc se chcete izolovat od ostatních a nakonec se vybírá typ plotu podle toho, jakou vyžaduje údržbu, jak na začátku sestavení, tak i v průběhu života. Nesprávnou údržbou, pak znehodnocujete vlastnosti plotu a snižujete i životnost plotů.

Typy plotů

Ploty z přírodního dřeva

Dřevěný materiál byl vždy nejžádanější, ale kvůli vlivům přírodních vlivům (sluneční svit, déšť, různé teploty), neošetřené dřevo ztrácí na kvalitě i barevnosti. Za nějaký čas začíná plesnivět a trouchnivět, přičemž se do dřeva dostává i dřevokazný hmyz. Pak už můžete dřevo spálit a nahradit jiným. Dřevo musíte pravidelně ošetřovat fungicidními a impregnačními nátěry. Platí, že pro různé druhy dřeva jsou různé druhy nátěrů, a pak je dobré se dívat na to, zda je barva na interiéry nebo exteriéry. V každém obchodě specializovaném na barvy, by měli znát sortiment a jeho využití, takže vám poradí, když si nevíte rady. Samozřejmě, že i ceny dřeva se liší, hlavně tedy podle měkkosti a výskytu dřeva. Proto je například smrková plotovka mnohem levnější, než modřínová plotovka.

Dřevěné pletivo

Pokud chcete ušetřit, pak se věnujte tomuto materiálu. V klasické podobě, kterou známe všichni, není zas až tak lákavé. Výhodou je, že propouští světlo. I tak jsou stále poptávky o toto zboží, proto výrobci přišli se speciální kategorií, která je z odolného poloplastového pletiva, jehož povrch je chráněn pozinkováním a plastem. Vyniká dlouhou životností. Tvary ok jsou různá a můžete si vybrat ze čtverce, kosočtverce a šestihranného typu. Úprava PVC probíhá v různých barvách. Cena plastového dřevěného pletiva se pohybuje cca od 48 Kč za metr, okrasné a dekorativní pletiva jsou zpravidla dražší.

Ploty z odolného kovu

Pokud znáte nějakého uměleckého kováře, máte štěstí, protože taková plot z vašeho pozemku udělá skvost. Dokreslí a zdůrazní architektonické prvky stavby, se kterou souvisí. Proto výrobci kovových plotů a bran vyrábějí kromě moderních jednoduchých plotů i kovové ploty s ornamentálními koncovkami v historickém stylu. Kovový plot je velice odolný proti přírodním vlivům. Hliníkové dílce jsou upraveny práškovou vypalovanou barvou komaxit. Není třeba ho zvlášť udržovat. Cena kovového pole o rozměrech 250 x 150 cm je cca od 3700 Kč.

Gabionové opevnění

Gabiony neboli kovové koše, jsou naplněné kameny. Nabízejí především bezpečnost a velkou protihlukovou ochranu. Budou vám spíše připomínat velké opěrné zdi. Cena takové hradby, se pohybuje kolem 1500 Kč za m3 a to včetně montáže.

Podobně jsou na tom do sebe zapadající vápenopískové kvádry, probarvené betonové tvarovky, které se zase skládají bez využití malty či různých lepidel za použití štěrkového základu. Proti posunu jsou tvarovky vybaveny zámky, které se vzájemně propojí. Tvarovky se vyznačují vysokou pevností, nízkou nasákavostí a jsou dodávány obvykle ve třech barvách. Což je písková, světle šedá a nakonec colorado barva, která se vyznačuje začervenalým zbarvením. Cena jedné betonové desky o rozměrech 25 x 200 x 5 cm, začíná od 180 Kč. Pro zjemnění kamene a betonu se využívají popínavé rostliny, které dokáží přerůst cokoli.

Živé ploty

Pro někoho nevýhoda a pro někoho radost. O živé ploty se musíte pravidelně starat a pečovat o ně, aby prospívaly. V určitých intervalech potřebují zastřihávat, aby zhoustly. Někteří nemají tu trpělivost ani čas čekat, než jim plot vyroste. A tak spíše uvítají umělé živé ploty, což je pletivo potažené a propletené umělými lístky, květinami a podobně. Umělý plot vás vyjde od 108 Kč na metr. Je vyroben z PVC, proto odolává UV záření, takže vám zaručí stálobarevnost. Umělé živé ploty se váží po 10 – 25 metrech z dlouhých travních snítek.

Odolný a lehký plot, který šetří planetu

Plast, který je určený pro recyklaci, je všude na planetě. Zamořuje každé město, skládky, lesy a především oceány obsahuj více plastu a ropy, než ryb a života. Přitom lze z plastů neustále vyrábět ušlechtilé předměty, které jsou i opakovaně recyklovatelné a výrobci z něj mohou imitovat přírodní materiály. Proto, když plánujete nový plot, myslete tím i na přírodu. Proč by měla příroda neustále trpět za vaše rozmary?

Odolné ploty, které vydrží

Takzvané bezúdržbové plastové ploty nebo plastové výplně do branek, či plastová zábradlí, se vyrábějí převážně z recyklátu, neboli z recyklovaných plastů. Takovéto materiály jsou recyklovány i po ukončení životnosti výrobků, které z nich byly vyrobeny. Jediné, co budete muset udělat, je občas opláchnout plastové výplně vodou, ale jen tehdy, jsou-li špinavé. Nic se neimpregnuje a nenatírá. Plastové plotové výplně dokáží naprosto věrně zachytit vzhled dřeva. Vyrábí se však v různých barevných škálách. Standardní barva plastových plotovek je hnědá, ale pokud si zákazník přeje, dodává se i v šedé, cihlově červené, černé a zelené barvě. Pokud si chcete zajistit svoji barvu, musíte si zjistit, za jakých podmínek je dodají. Odstín dělaný na zakázku je spíše pro firmy, které se zabývají instalací plotů a musí dělat více pozemků za ráz. Další malou výhodou plastových plotovek je, že je můžete vhodně kombinovat s plastovými okny, dveřmi střechami a okapy.

Životnost recyklovaných plotovek

Skutečná životnost, plastových plotovek a recyklovaného plastového materiálu, není zatím určena a neví se, jestli vůbec bude. První výrobky již slouží 25 let, a kdy doslouží, to se s jistotou nedá říci. Dovedete si představit, jak by vypadalo dřevo po 25 letech, bez údržby a porostlé rostlinami? Navíc, pravidelná údržba, pro vás znamená investice do potřeb (nátěrové hmoty, štětce, impregnace), načež ceny stále narůstají a životnost je stále horší a horší.

Výplně a profily recyklovaného plastu

Plastové plotové výrobky jsou vždy probarvené přímo v hmotě, jsou plné a mimořádně odolné proti klimatickým vlivům, hnilobě, plísním, houbám, cizopasníkům a korozi, prostě proti všem negativním vlivům. Pravdou je, že materiál dokáže odolávat i běžným chemikáliím, čili je chemicky inertní, nenasákavý, ovšem vlivem UV záření, se mění jeho odstín. Výrobky lze velmi snadno řezat a vrtat ručními a elektrickými nářadími na dřevo či kovy. Jsou snadno opracovatelné a práce s nimi je rychlá. Při montáži vždy používejte  nekorodující spojovací prvky, otvory musíte vyvrtat o něco málo větší a šrouby dotahujeme jen lehce kvůli roztažnosti plastu za veder. Jednotlivé dodávky se od sebe mohou lišit barevností, jelikož vzhledem k použité surovině není možné zcela zaručit stejný barevný odstín. Plotovky mohou obsahovat i jinobarevné skvrnky, které mohou dosahovat plochy až 1 cm2.

Nutné základy pro plot

Lehký plotový základ z recyklovaného plastu zabrání růstu trávy a plevelů a snadno se podél něj seká trávník. Zároveň také úspěšně zamezí domácím zvířatům podlézat plot a tím pádem i okolní zvěři se dostat na váš pozemek. S lehkým plotovým základem dokážete vyřešit veškeré problémy najednou a navíc ještě ochráníte plotová pole před zemní vlhkostí. Lehký plotový základ tvoří fixační žebro pro stabilizaci v terénu, dvě boční křídla proti růstu vegetace a nadzemní část, která slouží jako zábrana pro zvěř. Vzájemnému vychýlení dílů vůči sobě, pak brání čelní zámky.