Lišty k plovoucí podlaze

Pokud stavíte, rekonstruujete, nebo provádíte běžné domácí úpravy, jistě víte, jak důležitý je správný výběr podlahy. Řada typů, které současný trh nabízí, dává možnost přizpůsobit povrch podlahy jakémukoli využití i funkci uvnitř domu nebo bytu. Oblíbené jsou především plovoucí podlahy. Pokud máte tento výběr za sebou, řešíte zřejmě konečné a estetické prvky podlahy. Hlavně lišty. Jaké jsou vhodné listy k plovoucí podlaze?

Hlavní kritéria výběru

Stejně jako je řada typů podlah, je podobně rozmanitá řada i u výběru lišt. Lišty k plovoucí podlaze je tak třeba vybírat podle důležitých kritérií:

  • Funkce – Proč vlastně lišty na podlahu řešit? Lišty fungují jako zakončení a napojení podlahy ke stěně. Podlaha nikdy není napasovaná až úplně na stěnu, protože potřebuje malý prostor k tomu, aby mohla „pracovat“ pod chladnějšími nebo teplejšími okolními vlivy. Mezera ovšem nepůsobí vzhledově dobře. Hlavní funkcí lišty je tedy její estetické zakrytí a úpravnost podlahy.
  • Ochrana – lišta navíc plní i roli ochrannou. Chrání stěnu před nečistotami a před nevzhlednými pásy, které může zanechat vysavač nebo mop.
  • Praktičnost – lišty umí schovat kabely. Místnost vypadá upraveně a nikdo nezakopává o žádné elektrické přívody.
  • Vhodný materiál – bohatá nabídka lišt umožňuje volbu materiálu podle samotné podlahové krytiny (lze tedy sladit) nebo volit materiál jiný, kontrastní, například dřevo. Kvalitu nabízí lišty s MDF nebo HDF jádrem, i lišty z PVC. PVC lišty se například pro plovoucí podlahy hodí nejvíce. Jejich profily často umožňují vložení pásku právě z použité podlahy. Celkové patří mezi velmi odolné proti vlhkosti, plísni a působení mechanického opotřebení.
  • Způsob upevnění – lišty k plovoucím podlahám nabízí variabilní možnost aplikace, a to buď lepením, nebo třeba šroubováním.

Jaké jsou druhy podlahových lišt?

Soklové lišty

Základní nabídku tvoří soklové – obvodové lišty. Ty řeší především oblast, kde se konec podlahy napojuje na teď. Esteticky upravuje podlahu a chrání před nečistotami, prachem. Soklové lišty jsou v obytných místnostech využívány nejvíce.

Přechodové lišty

Jako řešení pro propojení dvou místností – zakrytí vstupu dveří nebo šikovný přechod mezi dvěma typy podlah, pak slouží přechodové lišty. Kromě vizuální úpravy podlahy tak nachází řešení i pro problémy s různou výškou podlah v místnosti nebo mezi místnostmi. Přechodové lišty elegantně nahrazují méně vzhledné prahy. Oproti nim nepůsobí tolik hrubě vůči ostatnímu dekoru a nevystupují tak vysoko nad podlahu. I přechodové lišty je možné vybírat z více materiálu, například odolnějšího hliníku a k podlaze je pak lepit nebo šroubovat.

Schodové lišty

Schodové lišty využijete pro víc účelů. Jsou hodně praktické a pomohou vám například chránit více zatížené hrany schodu. Chrání také spoje schodů, aby nedocházelo k jejich odlepování nebo odchlipování. A schodové lišty plní i určitě bezpečnostní hledisko – fungují jako protiskluzový prvek, který brání uklouznutí, pádu a vzniku nechtěných zranění.

Kotvení podlahových lišt

Jednou z možností je již zmíněné lepení. To je vhodné v prostorech, které nejsou vystaveny působení změny vlhkosti. Pokud takovou odolnost nemůžete zcela zajistit, zkuste volit kotvení formou vrutů nebo ocelových trnů. Abyste zajistili co nejhezčí vzhled (hlavičky šroubů jsou vidět), volte tmavší odstíny nebo právě ocelové trny, které mají viditelnost nepatrnou. Výrobce může lišty dodávat i se speciálními úchytnými sponami, což je také možná varianta uchycení.

Vysoké nebo nízké lišty

I toto je častou otázkou při výběru lišty k plovoucí podlaze. Vždy záleží na vkusu klienta. Obecně se doporučuje volit vyšší lištu do velkých místností, v menších může působit trochu rušivě. Lišta ovšem plní především praktickou ochrannou funkci, proto volba příliš nízkého profilu nemusí být úplně správná. V případě nejistoty vyzkoušejte na malém vzorku.