PVC podlahy – volba, která nezklame
PVC podlahy patří mezi velmi atraktivní variantu, když přemýšlíte o tom, jakou podlahou vybavit svůj dům. Co ale přesně PVC podlahy jsou, co se skrývá za jejich popularitou? Jako jsou typy a druhy?
Co jsou to PVC podlahy
Na výrobu PVC podlahy se používá, jak už naznačuje název, polyvinylchlorid – klasická široce rozšířená umělá hmota.
Jaký je rozdíl mezi PVC podlahami, linoleem a vinylem
PVC podlahy jsou speciálně upraveny změkčovány. Mohou se proto dodávat i v rolích. Vinylové podlahy jsou oproti tomu tvrzené a distribuované jsou v jednotlivých dílcích, které se buď lepí nebo skládají tzv. zaklikávcím systémem. Linoleum je pak podobné PVC, ovšem je silnější a měkčí, obsahuje pak často přírodní materiály, jako je juta, pryskyřice, korkový prach, či lněný olej.
Jaké jsou druhy PVC podlah
Z hlediska vrstev, ze kterých je materiál lze rozlišovat krytiny heterogenní a homogenní.
- Heterogenní podlahy se tedy skládají ze základní vrstvy, potisku a svrchní ochranné vrstvy, u PVC je to nášlapná vrstva, dezén, horní vrstva PVC, také nosné vlákno a spodní PVC. Není výjimkou, že některé typy podlah mají také vrstvu PUR, která usnadňuje údržbu. Heterogenní PVC podlahy jsou vhodné především do místností, kde se předpokládá jejich vyšší námaha, běžně tedy do komerčních prostor, do škol, nemocnic a podobně.
- Homogenní podlahy jsou v celé své tloušťce stejného složení a provedení. Jsou výrazně pevnější a snesou ještě větší zatížení než podlahy heterogenní. Zvládnou tedy i výrobní provozy nebo montážní haly.
Jaké jsou výhody PVC podlahy
- především je to vysoká odolnost vůči znehodnocení, poškrábání nebo prochození
- odolnost vůči působené chemických prostředků
- jsou dostatečně pružné
- pokládka podlahy je snadná, materiál je dobře opracovatelný
- má dobré tepelně-izolační vlastnosti a jeho struktura je uzpůsobena i pro využití v kombinaci s podlahovým topením
- vyžaduje pouze jednoduchou údržbu
- podlaha vyhovuje i náročným požadavkům alergiků
- krytina zaručuje vysokou kvalitu při nízkých pořizovacích nákladech
Jak podlahu vybírat
S konkrétním typem pomůže vždy jeho technický list. Na něm jsou uvedeny informace o tloušťce, odolnosti, zatížení, barevné stálosti a podobně. Díky tomu určíte nejlépe vhodný typ do konkrétních místností.
Kde lze PVC podlahy využít
Zaměřte se především na tloušťku a nášlapnou vrstvu. Bytové prostory vyžadují pro bytové podlahy minimální tloušťku nášlapné vrstvy 0.35 mm. U každého typu podlahy najdete také pomocné piktogramy, které s výběrem pomohou, jsou to: odolnost vůči vodě, obsah formaldehydu, možnost pokládky na podlahové topení, používání kolečkové židle, umístění na schodiště, odolnost vůči oděru, světlu a třepení, protiskluznost, antistatická úprava a třídy komfortu, použití v koupelnách, ložnicích a pracovnách, použití v obývacích pokojích.
Typy zátěžových tříd:
- bytová – třída 21 – 23
- komerční – třída 31 – 34
- průmyslová – třída 41 – 43
Popularitu PVC podlahám dává také jejich opravdu široká nabídka barev a vzorů, především imitacích různých materiálů. Ceněné jsou především různé imitace dřeva, která si kvalitním propracováním našly místo i v luxusní a reprezentativních místnostech obydlí.
Jak na pokládku podlahy
Tyto typy podlahy mají tu výhodu, že si s jejich pokládkou můžete poradit i sami. Samozřejmě pokud máte obavy, že se vám to nevydaří podle vašich snů, tak oslovte nějaké odborníky. Každopádně co je k pokládce třeba? Užijete lámací nůž, který vám usnadní odřezávání přebytečných částí a pomůže rovněž s tvarováním krytiny podle potřeby a dispozic domu. Dále potřebujete oboustrannou lepicí pásku a některý druh lepidla na PVC podlahy.
Postup pokládky
Podlahu, na kterou budete PVC aplikovat dobře očistěte, tak aby byl povrch hladký, rovný, suchý a rozhodně bez mastných skvrn. Pokud PVC vyměňujete, původní z podlahy důkladně odstraňte. Pokud budete podlahu vyrovnávat, využívejte plniva rozpustná ve vodě, abyste zabránili nechtěnému zabarvení krytiny. Ideální teplota místnosti pro pokládku je 18 – 22 °C.
Při této teplotě se materiál dobře aklimatizuje, proto je dobré jej rozložit a nechat odležet klidně celý den před samotnou prací. Rozloženou krytinu zařízněte podle stěn tak, aby mezi stěnou a podlahou byla dilatační spára zhruba 5 mm. Přehněte podlahu, ale nezlomte ji a na rubovou stranu naneste lepidlo, poté přiložte na zem a dobře rozložte, ať nevznikají bubliny. K tomu dobře poslouží přítlačné válce, postupujte tak po celé délce.
Nezapomeňte na lišty
Práci byste měli ukončit instalací podlahových lišt soklových, které plní funkci praktickou i estetickou. Umí totiž velmi pěkně zakrýt spáry i drobné nedokonalosti při zařezávání materiálu. Zároveň usnadňují vysávání a vytírání podlah. Stejně důležité jsou i lišty přechodové. Ty plní funkci zabraňující vnikání nečistot pod krytinu, propojují místnosti, zabraňuje třepení koberců, či nechtěnému zvedání okrajů podlahy. Rovněž dobře vyrovnávají přechody mezi dvěma různými typy podlahových povrchů.
Údržba PVC podlahy
Mezi opravdu velké klady PVC podlahy je její nenáročnost na údržbu. Vyžaduje opravdu málo. Prach, chlupy od domácích mazlíčků a jiné nalétavé nečistoty tak odstraníte běžným zametáním nebo použitím vysavače. Aby byla podlaha stále pěkné je dobré ji jednou až dvakrát týdně vytřít. Zvládne parní mop i klasický hadr. Pokud je podlaha vybavené PUR vrstvou, používejte je čisticí prostředky, které tuto ochranu nepoškodí, na ostatní podlahy můžete využít to, co máte běžně doma, třeba i saponáty na mytí nádobí.
Ochrana povrchu
Porézní povrchy je dobré jednou za čas i navoskovat. Tím na ni vytvoříte ochranný film, který zabrání pronikání případné vlhkosti do struktury podlahoviny. Podlahy s profilovaným nebo zrnitým povrchem lze čisti i speciálním nylonovým kartáčem, vynesené nečistoty pak musíte vždy vytřít. Tyto typy podlah mají rády vysušení hadrem nebo mopem. Pravidelná údržba zajistí dlouhotrvající velmi pěkný vzhled podlahy a jeho také opravdu dlouhou životnost.