TOP 5 obkladů pro váš dům či byt

Vlastnit byt nebo dům znamená celoživotní závazek k jejich údržbě a také možnost si svůj majetek zvelebovat a přizpůsobovat svému vkusu a módním trendům.

Stěny domu nemusí být jen klasické omítkové a můžete jejich vzhled osvěžit obkladovými panely a zajímavými obklady.

Tip na obkladové panely

Obkladové panely tvoří zajímavou možnost, jak vytvořit různé povrchy stěn i stropů v exteriéru i interiéru vašeho bydlení. Takový obklad se dá použít na celou stěnu, nebo pro zvýraznění jen některé její část, nebo třeba pro obložení výklenku nebo míst, která jsou problematická.

K těm patří například plocha za kuchyňskou linkou, a právě tam můžete využit obkladové panely z PVC. Jejich použití je opravdu široké. S moderní výrobní technologií lze u takových panelů docílit mimořádně zajímavého povrchu, který je schopný imitovat dřevo, kámen, cihly nebo propracovanou keramickou mozaiku.

Výhody panelů z PVC jsou nezpochybnitelné. Jde o produkt cenové dostupný, s dlouhou životností, širokým sortimentem, který ocení hlavně kutilové, protože ve velké míře mají PVC panely vyřešený způsob instalace samolepící vrstvou, která je z vnitřní strany obkladu zakrytá krycí fólii. To z těchto produktů činí velice oblíbené řešení pro uplatnění v běžné domácnosti. Obklady z PVC s určením do vlhkého prostředí jsou zvláště vhodné do prostor jako jsou kuchyně, koupelny, WC, dílny, garáže, chodby, prádelny, skladovací prostory.

Originální vzhled luxusních obkladů

Zajímavý vzhled svému interiéru můžete dodat do detailu propracovanými obklady: sádrovými, betonovými, kamennými, cihlovými a dřevěnými.

Každý z těchto produktů je vyrobený za pomoci moderních technologií s důrazem na současné bytové trendy. Produkty jsou v prvotřídní kvalitě a při dodržení správného pracovního postupu získáte pro svůj domov trvalou hodnotu.

Sádrové obklady

Tyto obklady jsou vhodné pouze do interiéru. Jejich výhodou je velký výběr barev, tvarů, a textur. Sádrové obklady věrně napodobují přírodní materiály jako je kámen a dřevo a oblíbený je i design cihel. Všechny povrchy jsou ošetřené ochranou vrstvou, která chrání materiál před vlivem UV záření a usnadňuje čištění.

Dřevěné obklady

Interiérové dřevěné obklady jsou určené pro milovníky dřeva a nabízí možnost, jak si tento přírodní materiál pozvat do domova v jiné formě, než jsou klasické a všední dřevěné palubky. Dřevěné obklady jsou z různých druhů dřevin a v různých odstínech.

Dřevo v interiéru vyvolává velice příjemnou teplou a útulnou atmosféru, je také dobrým izolantem, a hlavně oblíbenou dekorací.

Betonové obklady

Dalším zajímavým řešením jsou betonové obklady, určené pro vnitřní a venkovní použití. Oblíbené jsou obklady imitující štípaný kámen, který je různě přizpůsobený pro navození dojmu, že jde o skutečný přírodní kámen. Díky hře barev u některých obkladů lze docílit úžasných efektů světla a stínu.

Obklady se lepí pomocí speciálních lepidel přímo na zeď, která by měla být impregnovaná. Pro exteriér je nutné použít lepidlo odolné nízkým teplotám.

Cihlové obklady

Cihlové obklady přináší praktický a jednoduchý způsob, kdy docílíte moderního vzhledu obkladem napodobujícím cihly ve své syrové a přírodní podobě. Stejně jako betonový obklad imitující kámen, i zde je beton základní surovinou pro výrobu produktů, a to předurčuje obklad k univerzálnímu použití pro interiér i exteriér. Ten klade na vlastnosti obkladu větší nároky na odolnost vůči přírodním vlivům jako je vlhko, UV záření, mráz, vítr a kolísání teplot. Při venkovním použití si prodloužíte krásný vzhled speciální impregnací.

Kamenné obklady

Kategorii kvalitních obkladů vévodí kamenné obklady. Ty nejčastěji využívají jako základní surovinu horniny kvarcit a břidlici.

Žijeme v době, kdy se vracíme k přírodním materiálům ve všech možných směrech našeho života. Přírodní kámen svým hrubým zpracováním splňuje nároky zákazníků pro originální, krásný a moderní design.

Kvarcit (křemenec)

Jde o velmi odolnou horninu s dlouhou životností. Není vzácností, když se kvarcit nápadně podobá mramoru. V přírodě se vyskytuje hned v několika barevných variantách. Obzvláště žádaný je pro obkládání teras rodinných domů. Jemně zrnitý povrch tvoří netradiční vizuální efekt. Vyniká obzvláště dobře při obkladu větších ploch. Od odstínu bílé, přes mnoho odstínů hnědé od světlé až po sytě tmavě hnědou a někdy dokonce i černou – to vše kvarcit nabízí. Jeho světle hnědé odstíny se někdy využívají k napodobení pískovce. Právě pískovcový vzhled se dobře kombinuje s dalšími materiály, jako je dřevo, kov nebo sklo.

Břidlice

Další využívaným materiálem přírodního původu je hornina břidlice.

Ta se vyznačuje vynikající rovinnou štěpností, což z ní dělá dobře opracovatelný kámen. Z břidlice se formátují tenké desky, které se v minulosti používaly i k výrobě střešních krytin. V současnosti se staly vyhledávaným základním materiálem pro výrobu obkladů z přírodního materiálu.

Břidlice je nejčastěji v šedém a černém zbarvení. Vzácně je nalezená i hornina narezlé barvy, což je dané přítomností oxidu železa.

Břidlicové obklady jsou typické tím, že lze docílit zajímavého efektu, kdy na jednom kusu obkladu najdete i několik barevných odstínů a ty se mohou dokonce v průběhu času měnit.

Investice do takových obkladů se rozhodně vyplatí. Vhodně zvolený obklad dokáže výrazným způsobem změnit vzhled vnitřních i venkovních prostor.