
Vinylové podlahy, téměř dokonalá volba
Pokud řešíte výběr podlahy pro svůj domov, musíte zohlednit hned několik faktorů. Vhodná krytina by měla splňovat vysoké nároky na odolnost, pevnost, stálost, je tedy nutné prostě volit kvalitu. Jedním z nejdůležitějších prvků je samozřejmě i vhodný vzhled a kompatibilnost a využitelnost povrchu v rámci jakékoli místnosti domu či bytu. Umí tyto požadavky splnit nějaký druh podlah?
Zaměřte se na vinylové podlahy
Vinylové podlahy jsou jedinečným řešením a dokonalým nástupcem klasických laminátových podlah. Na výrobu se využívá několikrát vrstvený speciálně upravený polyvinylchlorid, který podlaze dodává zcela ojedinělé vlastnosti v porovnání s jinými typy krytin.
Vlastnosti vinylové podlahy
- Dokonalý design – vinyl spojuje elegantní a módní vzory tak, že vytvoří působivý interiér z jakéhokoli místa. Bohatá škála vzorů a barev je pro vinylové podlahy typická. Umí velmi dobře imitovat vzhled dřeva, kamenu, dlažby nebo třeba korku.
- Odolnost – krytina má velkou odolnost proti opotřebení, navíc velmi dobře odolává nečistotám a umožňuje tak mnohem lepší údržbu. Podlahy se rovněž vyznačují barevnou stálostí i při působení slunečních paprsků.
- Stálost v rozměru – vinyl je po pokládce zcela stálý, nemá tendenci sesychat nebo se kroutit, jako to často dělají jiné materiály.
- Dostatečná tvrdost – je velkou předností vinylu. Zároveň mu však dodává i dostatečnou pružnost, takže podlaha zvládne i občasné nechtěné pády věcí na podlahu, aniž by jí to jakkoli ublížilo.
- Měkká a příjemná chůze – podlahy mají vynikající vlastnosti měkkého nášlapu, jsou příjemné i na dotek, výborně tlumí hluk.
- Nenasákavost, chemická odolnost.
- Podlahy jsou navíc vhodné i pro alergiky či domácí mazlíčky.
Jaké jsou typy vinylových podlah?
Podlahové dílce z vinylu jsou jednoznačně nejnovější generací odolných interiérových podlah. Jsou také běžně nabízeny ve dvou variantách pokládky, a to jako celoplošně lepené nebo zaklikávací (plovoucí). Jaké jsou rozdíly a pro jaké využití jsou vhodné?
Celoplošně lepené vinylové podlahy
Lepení podlahy je svým způsobem o něco složitější než pokládka zaklikáváním. Je to dáno tím, že tento typ podlah vyžaduje vyšší nároky na rovinu plochy. Ta musí být před samotnou aplikací dílců velmi dobře vyrovnaná, k čemuž nejlépe poslouží nivelační stěrky.
Jakou tloušťku volit?
K lepení jsou nejvhodnější dílce, které mají tloušťku 2 – 2,5 mm. Lepí se přímo na podklad díky použití speciálního lepidla na vinylové podlahy a nevyžadují tedy nutně žádnou podložku. Tím umožňují určitou úsporu nákladů, přináší i utlumení vyššího kročejového hluk. Lepené vinylové podlahy jsou vhodné i pro podlahové topení.
Plovoucí vinylové podlahy
Tento typ podlah je vybaven specifickým systémem, které jednotlivé díly spojuje tzv. zakliknutím. Tloušťka jednotlivých kusů je vyšší, takže zajišťují vyšší nášlapný komfort. Zároveň ale umožňují stejnou tepelnou propustnost jako tenčí díly na lepení, a je tak stejně dobře uzpůsobena i pro využití podlahového topení.
Podlahy je možné pokládat přímo nebo na podložku, která snižuje hluk při chůzi. Podložky pod vinylové podlahy navíc dokážou vyrovnat drobné nerovnosti povrchu, takže click podlahy nejsou tak náročné na rovinatost. Podložky mírní i vnik chladu podlahou.
Jak na pokládku zaklikávacího systému?
Aplikace podlahy nevyžaduje žádné speciální nářadí, je proto velmi snadná. Není třeba ani lepidlo, pouze k opracovaní a zakracování lamel využijete klasický lámací nůž, kterým povrch jen naříznete a oddělíte odlomením. Nemusíte mít strach z žádného odpadu, dílce do okolí nešíří prach ani žádné piliny. Pokládku tohoto typu podlahy tak zvládne každý alespoň trochu šikovný člověk (samozřejmě pokud si nejste jistí, pozvěte si profesionály).
Jak je to s rovinou podlahy?
Plovoucí vinyl (klik vinyl) snese určitou míru nerovnosti, která odpovídá asi +-2 mm na 2 m délky povrchu (přesnější parametr uvádí každý výrobce individuálně).
Výhody zaklikávacích podlah
Kromě zmíněné snadné aplikace je to také sám tento systém, který umožňuje celkem jednoduchou výměnu případně poškozeného dílce. I když se to běžně nestává, může se výjimečně nějaká část podlahy poškodit a vy budete potřebovat ji vyměnit. Podlaha jde jednoduše rozebrat. Takže pokud je poškození třeba někde uprostřed, pak postupujte od nejbližšího kraje, chybu odstraníte a zase naklikáte podlahu zpět na místo. Povrchová úprava vinylu brání změnám zabarvení nebo vzoru, proto i výměna některého dílu po několika letech užívání nebude vzhledově poznat.
Kde lze vinylové podlahy využít
Oba typy podlah jsou velmi vysoce odolné proti působení vlhka, proto pokud přemýšlíte nad tím, do kterých místností by se hodily, pak je logickou odpovědí, že vlastně do jakékoli. Je pravda, že celolepené díly jsou pro místa typu koupelen vhodnější o něco málo víc.
Podlahy tak využijete doslova kdekoli, v běžných i technických místnostech, v domech, bytech, chatách a chalupách, ale i v komerčních prostorách a místech, které jsou vystaveny většímu namáhání.
Jak čistit vinylové podlahy
Pro zajištění stále dokonalého vzhledu podlahy je třeba věnovat se její alespoň minimální péči. Výhodou tohoto typu podlah je nenáročnost, a tedy i časová úspora při úklidu. K odstranění prachu postačí bohatě klasický vysavač. Pro odolnější nečistoty, případné skvrny pak použijte čištění teplou vodou a čisticím přípravkem na vinylové povrchy. S údržbou pomohou i speciální přípravky, kterými se hodí jednou za čas povrch podlahy ošetřit a vytvořit tak na ní ochranný film, který ulpívání nečistot účinně brání.