Woodplastic (WPC) – moderní materiál pro Váš domov

Woodpalstic je název pro vyráběné materiály z polymeru a dřeva. Je to ekologický materiál a skládá se z polymerů a dřeva. Technologie provedení, tedy princip výroby je ve spojení dřevěných vláken nebo dřevěné moučky s polymery HDPE – což je polymer s vysokou hustotou, odolává velkému množství rozpouštědel.

Do tohoto procesu vstupují ještě jiné materiály, kvůli bezproblémovému spojení, ovšem toto množství je téměř zanedbatelné. Výroba těchto desek se provádí tzv. extrudováním, což znamená stlačováním za vyšších teplot. Poté následuje chlazení a finální úprava povrchu desek. Tyto prkna mají velkou nosnost a jsou tuhá.

Prkna woodplastic jsou vhodná všude tam, kde lze předpokládat větší namáhání, např. kolem schodů, bazénů. K těmto prknům se skvěle hodí nábytek z ratanu, pokud použijeme prkna na terase. Woodplastic prkna jdou po zahřátí i snadno tvarovat např. k finálním úpravám lišt kolem kulatého bazénu, lze je i snadno zkracovat a navrtávat. Prkna mají velmi širokou škálu barev, takže si vybere opravdu každý. Vybírat můžeme z prken, které mají výrazný design, tak z těch, které mají jednoduché a čisté linie.

Použití těchto WPC desek

Použití WPC desek se stále rozšiřuje a stává se více a více oblíbenějším materiálem u novostaveb, ale také u starších domů po rekonstrukci. S těmito deskami se dá pracovat jako s klasickým dřevem, bez použití jakéhokoliv speciálního nářadí. Tyto desky můžeme tedy použít tam, kde by mohlo být dřevo, např, zábradlí, ploty, oplocení, terasové systémy ( na terasách mají nejvyššího využití), na obklady stěn a budov. Nyní se tyto desky používají i jako pochůzná plocha kolem bazénů. Na dřevo – plastových terasách se dá chodit i na boso.

Výhody

  • velmi snadná údržba, tyto plasto-polymerové prkna není nutné natírat ani jinak impregnovat, nemění svůj tvar, nezešednou a šetří peníze tím, že je to bez údržby
  • na těchto deskách se nikdy nevytvoří třísky, mají speciální protiskluzový povrch
  • odolávají jakémukoliv počasí – dešti, mrazu, ale i UV záření
  • životnost minimálně 20-25 let, nekroutí se, jsou bezpečné pro děti, povrch je omyvatelný
  • 100% recyklovatelný materiál, povrch je velmi příjemný na ohmat

Nevýhody

  • vyšší pořizovací cena, více se rozpaluje na sluníčku

Postup montáže z prken woodplastic

Nejprve si připravíme podkladový povrch, abychom předešli komplikacím při samotné montáži nebo později při jeho užívání. Terasu z prken woodplastic lze realizovat např. na beton, na štěrk či na už instalovanou hydroizolaci.

Prkna mohou být instalována na betonovou podlahu nebo na plastové podstavce. Pokud budou položena na jiný zhutněný materiál než je beton, je nutné, aby byly nosiče podepřeny betonovými podpěrami, aby nedošlo ke klesání do podkladu. Z

důvodu cirkulování vzduchu nesmí být terasová prkna instalována přímo na povrch nebo podklad, ale na speciální nosiče ( je to tlakem impregnované dřevo) o minimální šířce 50mm. Od sebe tyto nosiče musí být vzdáleny maximálně 400mm. Nosiče musí ležet na rovném povrchu, nesmějí stát ve vodě a nesmí být zapuštěny přímo do betonu. Nosiče nesmějí být kotveny přímo k podkladu (do země) nebo mezi sebou a zároveň nesmějí být také lepeny.

Během instalace musí být mezi prkny ponechána spára nejméně 5 mm na šířku a 5 mm na délku pro zajištění prostoru při rozpínání v závislosti na změně teploty a také vzhledem k počasí, tání sněhu a ledu. Krajové profily by měly být namontovány k prknům nebo nosičům nerezovými vruty o velikosti 4x60mm. Při ukládání dvou obrubných profilů necháme mezi nimi 5 mm mezeru. Stejně tak necháme 5 mm mezeru mezi krajovým profilem a koncem prkna v případě, že je profil kolmo ukotven k prknu. Vrut musí být použit každých 40 cm a je požadováno předvrtání děr.