WPC Ploty – volba, která se vám vyplatí

Ploty. Málokterý prvek tvoří u jakékoli nemovitosti tak důležitou roli. Je jedno, jestli jej potřebujete pro svůj rodinný dům, svou zahrádku, k ohrazení pozemku chalupy, nebo hledáte jen zajímavý estetický prvek k vizuálními rozdělení zahrady. Vzhled je důležitý. Než nepěknou betonovou desku, vždy volit plot klasický.

Klasický plot je málo trvanlivý

Klasický plot je totiž běžně dřevěný a tím pádem s velmi omezenou životností. Během času na něj působí řada vlivů – především počasí. Potýká se tak s horkým letním podnebím, krutou mrazivou zimou, deštěm, větrem. Když se k tomu přidá i napadení různými parazity (hmyz, houby, plíseň) nebo špatný nátěr, je nutné počítat s jeho velmi častou a pravidelnou obnovou.

Jak si s tím poradit?

Zvýšit odolnost vašeho plotu proti působení různých vlivů lze celkem snadno. A to tím, že využijete pro výstavbu plotu jiné, moderní materiály. Například kvalitní dřevoplastové materiály, které mají vysokou odolnost před mrazem, deštěm, sněhem, sluncem, i hmyzem. Prostě materiály, které není nutné každý rok obnovovat, aby vydržely a zůstaly stále stejně krásné. Jaké ploty tedy zvolit? Třeba WPC ploty.

Co jsou WPC ploty?

WPC nebo-li Wood-Plastic Composite je dřevoplast. Má složení obsahující z 40 % polyetylen a z 60 % přírodní směsi ze dřeva. Co to znamená? Absolutní odolnost, ale zároveň i zdravotní nezávadnost. WPC je v podstatě nadčasový ekologický kompozitní materiál s vysokou složkou dřeva. Pokud budeme hledat výhody, tak především to, že účinně eliminuje problémy dřeva. Nejen kvalita ale i trvanlivost výrobků z WPC je dána právě podílem a vlastnostmi materiálů vstupujících do výroby. Proto je jejich správné složení obsahem dlouholetého výzkumu a vývoje.

Jak se vyrábí?

Vznik materiálu pro výrobu WPC plotovky je v podstatě jednoduchý. Jedná se o kombinaci působení vysokého tlaku a teploty, tedy tzv. extrudaci, která konečnému výsledku vkládá pozitivní vlastnosti dlouhé životnosti, pevnosti, odolnosti a také stálobarevnosti.

Když plot, tak z WPC

Materiál je pro využití pro ploty naprosto ideální. Každému prvku navíc dodává naprosto jedinečný a působivý vzhled. WPC ploty patří mezi nejoblíbenější variantu klasického plotu, která splňuje nejen náročné požadavky na design, ale také na ochranu soukromí. Příjemný prvek v podobě dřevoplastové plotovky neruší ani chvíle pro odpočinek a relaxaci.

Jaká je péče o WPC ploty?

Ohromně jednoduchá. Tyto zástěny totiž žádnou údržbu ani obnovu ve formě nátěrů barvou, laky či oleji vůbec nevyžadují.

Přesto se může stát, že budete svůj plot potřebovat očistit. Nepříjemné skvrny mohou zanechat různé oleje, víno, inkoust nebo jiné trvanlivější látky. V těchto případech je třeba začít s jejich odstraňováním co nejdříve. Nejdříve vyzkoušejte horkou vodu a houbičku nebo jemný kartáč. Pokud skvrna nepustí, využijte i jemný domácí chemický prostředek na běžný úklid. Čištění provádějte dokud skvrna nezmizí. Pokud přetrvává nějaký pozůstatek, nechte zbytek na přírodě. Materiál si s určitými skvrnami pod vlivem působení slunečního UV záření umí poradit sám.

Co dělat se škrábanci?

Zbavte se jich také zcela jednoduše. Poškrábání a jemné rýhy lze odstranit navlhčením dřeva a jemným lehkým kartáčováním povrchu měkkým ocelovým kartáčem nebo brusným papírem pečlivě ve směru vláken. I v tomto si čas a příroda poradí s případnou jemnou změnou zabarvení.

Povrch sám o sobě nedává šanci zachytávání prachu ani jiných nečistot, protože je příjemně hladký. Ale pod silnou zátěží (třeba, že v sousedství bourají dům a prachu je opravdu hodně), stačí ošetřit přímým proudem vody. Pokud tak máte doma WAP čistič, nemáte co řešit.

Jak je to s náklady?

Pokud si pořizujete klasický dřevěný plot, musíte počítat i s budoucími náklady na údržbu a pravidelnou obnovu ve formě nátěrů či broušení. A drátěných plotů pak obnova probíhá celkem fyzicky náročným čištěním nebo složitou výměnou. WPC prkna nic takového nepotřebují. Kvalitní materiál odolává času i změnám trendů díky svému nadčasovému zpracování.

Jaká pozitiva mají WPC ploty

  • WPC materiál – spojuje výhody dřeva a plastu v jedinečné kombinaci, která je využitelná pro všechna venkovní využití pro dřevoplastové plotovky, terasy, podlahy, stěny po jiné využitelné konstrukce.
  • Nenáročnost – na údržbu, materiál se vyznačuje minimální nasákavostí, odolává i škůdcům a plísním, není nutné je j napouštět jakoukoli impregnací.
  • Stálost tvaru i stálost barvy – materiál se nekroutí, nepraská, nevysychá, drží stálý tvar i barvu. Sluneční světlo mu nezpůsobuje snižování barevnosti, naopak napomáhá při odstraňování skvrn a stop po drobných úpravách. WPC desky výjimečně dobře odolávají výkyvům teplot a vlivům jakéhokoli počasí.
  • WPC prkna se netřepí, nerozlamují, nezanechávají třísky.
  • Ideální vzhled plotu – mají krásný vzhled klasického dřevěného plotu a příjemný povrch na dotyk.
  • Velmi rychlá ekonomická návratnost nákladů.
  • Jednoduchou montáž zajistí vhodný montážní materiál

Svůj ideální plot si vybere každý

WPC plotovky a plotové nosníky je možné vybírat z mnoha barevných variant a zajímavých stylů. Imitují odstíny i vzory dřeva a svou barevnou škálou se hodí k jakémukoli obydlí. Dokonalé probarvení suroviny, ke kterému dochází už ve výrobě, zajišťuje stálobarevnost i v jakémkoli řezu. Není nutné tedy obstarávat žádné ukončovací detaily.  A díky tomu je jednoduché i jakékoli opracování a případné úpravy.

Dřevoplastové ploty patří mezi výjimečně kvalitní stavební prvky, které jsou navíc ohleduplné k životnímu prostředí a mají výbornou recyklovatelnost.