WPC terasy – vše co byste měli vědět.
Uvažujete o terase? Vidina klidného místa pro posezení je lákavá. Aby ovšem terasa správně plnila svou funkci, je nutné optimálně volit použitý materiál pro její realizaci. Proč si vybrat WPC?
Co je WPC
WPC se někdy také zjednodušeně nazývá dřevoplast. Jedná se v podstatě o umělou alternativu dřeva. Skládá se z dřevovláknité moučky, která je obsažena ze 60 %. Dále se přidává polymer. Většinou se jedná o HDPE neboli vysokohustotní polyetylen. Poslední složkou WPC jsou aditiva.
Z hlediska vlastností se WPC snaží napodobit přírodní dřevo a současně usiluje o eliminování nedostatků, které přírodní dřevo má:
Především neustále pracuje, tedy reaguje na okolní podmínky. Ovlivnit ho mohou podmínky klimatické, ale také expozice vlhkostí. A tomu se v exteriéru na terase pochopitelně nevyhnete. Dřevo má tendenci k sesychání a dřevěnou podlahu lze relativně snadno poškodit.
Přírodní dřevo je nutno pravidelně ošetřovat proti dřevokazným houbám a dalším škůdcům. Případně je vhodné ho také naolejovat.
WPC na terasu, jaké jsou výhody
Materiál je tvarově stabilní a velmi odolný. Snese působení povětrnostních vlivů. Problém není ani mechanické poškození, podlaze nebude hrozit rozbití. Jestliže už by se vám povedlo terasu v některé části poškodit, vyměnit lze velmi snadno jen zničená část.
WPC nepotřebuje žádnou povrchovou úpravu, nemusí se lakovat atd. Prakticky se o ni nemusíte starat, stačí pouze běžný úklid, tedy opláchnutí čistou vodou zhruba 1x týdně. K razantnější očistě je možno využít mýdlovou vodu, případně roztok saponátu. Podlahu je doporučeno takto umýt vždy jedenkrát za rok na jaře.
Ovšem pozor na zvláště odolné skvrny od mastnoty. Je pravděpodobné, že odstranit nepůjdou. Způsobeno je to nasákavostí dřeva, které je ve WPC obsaženo.
Vlastnosti WPC oceníte i přímo při používání. Povrch je velmi příjemný na dotek, po terase můžete chodit i naboso. Navíc neklouže, pohyb je proto bezpečnější. Na terase se netvoří třísky a jestliže se použije skryté kotvení, což je u WPC v praxi častá volba, zcela to eliminuje jakékoli riziko poranění.
Kompozitní materiál neuvolňuje žádné toxické škodliviny. Je tedy plně zdravotně nezávadný a po terase můžete bez obav nechat se pohybovat děti, ale také i své zvířecí společníky. To dokládá ostatně i certifikace Evropské unie. Žádnou chemií se nemusí ani dodatečně ošetřovat.
Výsledný vizuální dojem z terasy je shodný se dřevem. Dřevoplast v maximální možné míře dřevo imituje. To bylo ostatně hlavním záměrem, jež stál u zrodu tohoto inovativního materiálu.
Jak probíhá realizace
Vybírat budete podobu konkrétních dílů. Můžete si zvolit některý z nabízených produktů mezi klasickými terasovými prkny, ale také upřednostnit dlaždice.
Obecně se WPC dlaždice doporučují hlavně na menší plochy, jako jsou lodžie a balkony. Pokládka na terasu nicméně překážkou není. Je nutné dbát zejména na to, že před započetím výstavby musíme mít připravený kvalitní podklad. Zpravidla se jedná o beton, případně může být použit štěrk.
V případě prken je nutné si zvolit konkrétní provedení a barevnou alternativu. Povrch může být hladký nebo různě profilovaný. Z hlediska kvality je příznivé, že WPC jako materiál zůstává stálobarevný. Dekor, který si zájemce vybere, mu tak vydrží řadu let.
Realizace podlahy z prken probíhá stejně jako u dřeva. Lze využít totožný spojovací materiál, eventuálně volit, jak již bylo řečeno, taktéž neviditelný montážní materiál, díky čemuž nebudou vruty vizuálně patrné.
Kdo si netroufá na klasické položení WPC hranolů, může zvolit alternativu v podobě dlažby. Pro upevnění dlaždic se používá systém click clack, kdy se využije speciálních zámečků, s nimiž do sebe jednotlivé dílce snadno zapadnou. Zámkový systém je na realizaci vysoce nenáročný a nevyžaduje speciální nářadí ani zvláštní dovednosti.
Prkna plná nebo dutá
Specifický způsob výroby navíc dovoluje produkovat prkna nejen plná, ale i ta s dutým profilem. Jsou lehčí a bývají i levnější. V odolnosti je rozdíl, nicméně pro běžného spotřebitele nemá opodstatnění.
Plná prkna lze použít do míst s vyšší zátěží. A to vaše rodinná terasa zpravidla nebude. Bez újmy na kvalitě tedy můžete použít i prkna s dutým profilem. Výjimka je jen jedna: Plný profil si vyberte za předpokladu, že chcete mít u podlahy nulový spád. V takto konstruované terase by nemohla jinak odtékat voda.
Kde může být WPC použito dále
U teras využitelnost tohoto materiálu zaručeně nekončí. Obdobně je možné realizovat chodníky, položit podlahu v interiéru. Velmi dobře se vzhledem ke svým vlastnostem dá WPC použít coby obklad okolo bazénů. Bazénová chemie a sůl materiálu nevadí.
Stejně tak lze z WPC vyrobit plotové dílce, zábradlí či obklady. WPC má využití také u nábytku. Ve sféře komerční se typicky objevuje dřevoplastový mobiliář.
Jak je to s cenou WPC?
V první řadě je nutné upozornit, že zájem o WPC vyprovokoval i vyšší nabídku. V té se však nutně objevila řada neseriózních výrobců, kteří nabízejí na první pohled dobře působící levné produkty. Těmi se však nevyplatí nechat se zlákat.
Levná terasová prkna z WPC nemají adekvátní kvalitu. Vždy proto nakupujte u prověřených producentů. Rozhodně je na místě zbytečně nešetřit, a to ani s vědomím, že napodobeniny asijské provenience mohou být i o polovinu levnější.
Ve srovnání se dřevem WPC do určité míry může odrazovat vyšší pořizovací cenou. Je však zapotřebí si uvědomit, že celkové náklady nejsou tvořeny jen těmi vstupními na realizaci. O nemalou částku se váš rozpočet navýší i výdaji na pravidelnou údržbu dřeva.
Co z toho plyne? Obecně se uvádí, že v závislosti na konkrétním produktu je maximální doba pro návratnost pořizovací ceny u tohoto produktu nejvýše do 5 let.