TOP 8 výhod využití WPC

WPC je moderním materiálem, které má široké možnosti využití. Co to vlastně je a kde všude se s ním můžeme setkat?

Co je WPC

Pod zkratkou WPC se ukrývá označení wood-plastic composite. Vůbec poprvé tento materiál vznikl v roce 1960, kdy si jej nechala patentovat italská společnost Covema. Obchodní název zněl Plastic Wood.

Zjednodušeně se tak tento materiál někdy nazývá prostě umělé dřevo nebo též plastové dřevo či dřevoplast. Stručně vystihnout bychom tedy jeho podstatu mohli slovy, že se jedná o synteticky vyrobené dřevo.

Materiál se především snaží eliminovat nedostatky přírodního dřeva a současně zachovat jeho přirozený vzhled.

Z čeho vzniká WPC

Jedná se o kompozitní materiály, pro jejichž výrobu slouží dřevo jako základní surovina. Konkrétně jde o dřevní moučku, která je odpadním materiálem.

Dále se přidává polymer. Většinou to bývá polypropylen nebo polyetylen, konkrétně se zpravidla jedná o vysokohustotní polyetylen HDPE. Možnou alternativou je však rovněž polyvinylchlorid nebo polyetylen s nízkou hustotou nebo LDPE.

Za účelem zlepšení vlastností WPC se dále do základu mísí různá aditiva. V principu jde totiž o to, že spojujeme dvě rozdílné složky s odlišnými vlastnostmi. Plast je hydrofobní, kdežto dřevo hydrofilní. Adheze obou složek je tedy malá a aditiva tento nedostatek zlepšují.

Aditiva dále mohou plnit funkci zlepšování ohebnosti a tvárnosti výsledného výrobku, zajistit zamezení růstu plísní, zamezit degradujícímu působení UV záření a celou řadu žádoucích vlastností pro pozdější praktické využití produktů z WPC.

Normy pro výrobu WPC

V tuzemsku je výroba WPC a rovněž kompozitů s přírodními vlákny normována. Konkrétně se jedná o ČSN EN 15534-1 pocházející z 2014. Norma ČSN EN 15534-4 z, která pochází rovněž z roku 2014 je pak určena pro profily a dlaždice na terasy.

Konkrétně se v praxi přistupuje k mísení surovin tak, aby dvě třetiny tvořila dřevitá moučka, která se doplní polymerem. Výsledný produkt má tak všechny žádoucí vlastnosti, které od WPC očekáváme.

Kde se využívá WPC

WPC má své specifické vlastnosti, jimiž se podobá právě plastu. Ty jej předurčují k tomu, aby bylo mimořádně variabilní. Použít jej lze v exteriéru i v interiéru.

Typickým produktem vyráběným z WPC jsou terasová prkna. Hodí se nejen pro realizaci teras, ale také například i pro obklady bazénů. Kromě prken se na trh dodávají rovněž dlaždice, které umožňují efektivně vydláždit i chodníky.

WPC lze použít rovněž pro vytvoření plotů nebo obkladů. WPC dovoluje i snadné vyrobení zábradlí.

Výhody WPC

1) Bezúdržbovost

Výhodou oproti dřevu je především bezúdržbovost. WPC není nutné dodatečně ošetřovat nátěry proti plísním, houbám, hmyzu či dalším škůdcům. Materiál charakterizuje dlouhá životnost, na rozdíl od běžného dřeva nemůže podlehnout hnilobě.

2) Dlouhá životnost

V průměru se deklarovaná životnost WPC pohybuje okolo 25 let. Ostatně proto bývá taktéž u jednotlivých výrobců standardem dlouhá záruční lhůta.

3) Odolnost vůči změnám teplot, povětrnostním vlivům a vodě

Nepůsobí na něj ani povětrnostní vlivy či případné změny teplot. Prkna jsou schopna úspěšně odolat teplotním rozmezím od -40 °C do 60 °C. Dřevoplast není ani nasákavý. Proto se nemůže kroutit a podléhat jiným deformacím.¨

4) Žádné praskání

Dřevoplast neboli WPC je vysoce stabilní. Nemá proto tendenci k praskání a na rozdíl od dřeva netvoří třísky. U dřeva je naopak ovlivnění působením vnějších vlivů zcela standardní vlastností.

5) Zdravotní nezávadnost a ekologičnost

Rovněž se jedná o produkt zdravotně nezávadný. WPC neškodí nejen lidem, ale ani přírodě. Výroba dřevoplastu je ekologickou a udržitelnou alternativou při porovnávání s exotickými dřevinami.

Vstupní surovina pro výrobu WPC se získává z běžných dřevin, vzácné druhy jsou proto ušetřeny. Navíc se jedná o odpadní produkt, který by již jinak nenašel využití a musel by se spálit. Surovinou se tedy, celkově vzato, šetří.

Rovněž se nemusí používat k ošetřování žádné další nátěry, jež by mohly obsahovat potenciálně škodlivé látky.

V případě, že se navíc použije polyetylen s vysokou hustotou neboli HDPE, lze materiál následně i recyklovat. Ne všechny výrobky na trhu nicméně recyklaci umožňují. Typicky si příliš s ochranou životního prostředí nelámou hlavu především producenti levných výrobků pocházejících z Asie. I v evropském měřítku je nicméně vhodné volit prověřeného obchodníka.

6) Atraktivní vzhled

Zároveň si přes značnou odolnosti WPC zachovává vzhled přírodního dřeva. A to v celé řadě barevných alternativ. WPC tak uspokojí i ty nejnáročnější zájemce a perfektně zapadne do každého bydlení.

Rovněž je barevně stálé. Můžete si tedy být jisti v tom, že materiál i po letech zůstane v té podobě, v níž jste si ho pořídili.

7) Mechanická odolnost

Typickou vlastností je rovněž značná tvrdost a z toho plynoucí mechanická odolnost. WPC je jako materiál téměř nerozbitný. To oceníte na zvláště exponovaných místech, kde je vyšší koncentrace lidí a riziko, že například na podlahu něco upadne.

8) Žádné nečistoty

Nechcete si pořídit novou podlahu na terase a zároveň se tím odsoudit k věčnému uklízení? S dřevoplastem nic podobného nehrozí. Velmi dobře odolává nečistotám.

Jak pracovat s WPC

Značnou výhodou je rovněž jednoduchá montáž. Pokládku prken je možné realizovat běžným způsobem, případně u dlaždic postupujeme tak, že jednotlivé dlaždice jednoduše zacvakneme pomocí speciálního zámkového systému do sebe. Díky tomu se významně šetří čas i vstupní náklady.

V případě, že bychom potřebovali rozměr materiálu upravit, stačí jej jednoduše oříznout. Použijeme pilku na dřevo či na plast. Do dřevoplastu lze vrtat, a to stejnými nástroji, jaké se používají u dřeva. Rovněž spojovací materiál může být zcela totožný.