WPC zábradlí na terasu může být i vaším řešením

Chcete si zútulnit bydlení novou terasou? Popřípadě vaši starou terasu vylepšit? V tom případě jste už jistě přemýšleli o materiálu, který na to použijete. Možná vás napadlo dřevo, je to totiž skvostný materiál. I král přírodních materiálů však může mít mnoho chyb. Místo dřeva proto zvolte WPC materiál, který ho napodobuje a v mnohém vylepšuje. WPC zábradlí na terasu je sázkou na jistotu.

Jak vybrat materiál pro zábradlí na terasu?

Dříve, než se naplno necháte vtáhnout budovatelskými projekty a u vašeho domu se rozezní zvuky pily a kladiva, dobře promyslete materiál, se kterým budete pracovat. Pro zábradlí na terasu se nabízí řada materiálů, vévodí jim však zcela jistě dřevo. Koho by dřevo nenapadlo? Vždyť ze dřeva se vyrábí a buduje už po staletí, tak proč by to mělo být ve vašem případě jinak?

Dřevo má hned několik výhod, je to přírodní materiál, který se dobře opracovává. Namořením či natřením může získat jakoukoliv podobu a práce s ním je radost. Když pomineme třísky, štěpení dřeva a jeho nerovnosti, největší nevýhody dřeva jako materiálu pro zábradlí na terasu bohužel na povrch vyplují až později. Jde především o jeho náchylnost na rozmary počasí, které se nevyhnou ani vaší terase. Ledaže byste svou terasu uzavřeli do plastové bubliny! Jak je známo dřevu škodí:

 • sluneční záření,
 • mráz,
 • vlhkost,
 • houby a plísně,
 • dřevokazný hmyz

Dřevo je také nerovné, sesychá, kroutí se, projevují se na něm barevné změny.

S dokončením dřevěného zábradlí na terase vaše práce s tímto dřevem zdaleka neskončila. Abyste dřevěné zábradlí na terase udrželi pokud možno co nejdéle při životě, je potřeba o něj pečovat, to znamená, mořit jej a obnovovat nátěr. Dřevo je tedy materiálem, který vás bude v budoucnu i nadále plně zaměstnávat a vy se vaší terase budete muset věnovat více, než jste původně zamýšleli.

To celé však ještě neznamená, že se dřeva jako materiálu pro vaši zahradu musíte vzdát úplně. WPC zábradlí na terasu je luxusním kompromisem! WPC materiál, který se využívá nejen pro zábradlí na terasu, nýbrž i pro ploty, venkovní podlahy a obklady, kombinuje dřevo, kvalitní polymery a další ekologická aditiva v tom nejlepším možném poměru. Vy se tak dřeva nemusíte vzdávat.

Co je a odkud přišel WPC materiál?

Dříve, než vám doporučíme na terasu použít WPC materiál, si řekneme, co to WPC vlastně je. WPC je zkratkou pro Wood-Plastic Composite, tedy materiál, který vynalezli v Americe před 20 lety. Hlavním cílem tohoto materiálu bylo věrně napodobit dřevo, přitom z velké části nebo úplně eliminovat nežádoucí vlastnosti dřeva. Mezi ty patří především nízká odolnost proti bazénové chemii, slunečnímu svitu, houbám a hmyzu. To se firmě podařilo – ze dřeva, plastových polymerů a dalších přídavných látek vznikl unikátní WPC materiál, který vypadá jako dřevo, oproti dřevu je však mnohem více odolnější. Proto se stal WPC materiál dobrou volbou pro použití na zahradní altánky, terasy či obložení kolem bazénů. WPC zábradlí na terasu odolá jakémukoliv počasí.

Z čeho se WPC materiál skládá?

WPC materiál je ideální pro realizaci venkovních teras, plotů, podlah, obkladů a zábradlí. Jedná se o materiál, který se skládá ze dřeva (minimálně 50 %), kvalitních HDPE polymerů (38 %) a ekologických aditiv (12 %), které WPC materiálu dodávají jeho odolnost.

Při výrobě WPC zábradlí a jiných výrobků z tohoto materiálu je kladen důraz na design. Konečný spotřebitel tedy vidí hlavně dřevo. Dřevo, které je díky řadě dalších látek vylepšeno tak, aby bylo naprosto bezúdržbové. Na první pohled tedy nerozeznáte, že vaše zábradlí na terase není vyrobeno ze 100% dřeva. A když už jsme u designu, čím dál tím více podléhá WPC materiál trendům, a vy si tak WPC zábradlí na terasu můžete vybrat z řady barevného provedení.

Použití WPC materiálu

Až vás WPC materiál nadchne, budete uneseni jeho možnostmi použití. WPC materiál se používá hlavně v exteriéru, kde běžné dřevo dostává zabrat. WPC materiál lze použít pro:

 • zábradlí,
 • ploty,
 • podlahy,
 • bednění,
 • obklady,
 • venkovní nábytek.

Díky vynikajícím vlastnostem tohoto materiálu se nemusíte o vaše venkovní království bát, jelikož rozmary počasí jsou na tento materiál krátké, stejně jako zub času. Pravidelná údržba se pro vás díky WPC materiálu stane cizím pojmem.

Výhody WPC zábradlí na terasu

Nyní budeme porovnávat WPC materiál a klasické dřevo. Už teď se dá říct, že vám WPC zábradlí na terasu ušetří čas, který byste později strávili údržbou dřeva a v konečném důsledku šetří i peníze.

Oproti běžnému dřevu má WPC materiálu řadu výhod, a tady jsou:

 • WPC materiál je ekologický a zdravotně nezávadný (to má se dřevem společné)
 • WPC prkna nemění svůj tvar jako dřevo, které časem seschne a zkroutí se,
 • materiál je odolný proti všem vlivům počasí, nevadí mu mráz, horko, vlhko ani UV záření,
 • prkna z tohoto moderního materiálu, která použijete třeba na zábradlí na terasu, vydrží až 25 let beze změny,
 • WPC materiál nevyžaduje žádnou údržbu (lakování, moření),
 • prkna a další části z WPC materiálu neohrožují plísně,
 • materiál je barevně i tvarově stálý,
 • tato prkna jsou vhodná jako podlaha k bazénu, protože jsou protiskluzová a vodě odolná,
 • WPC materiál nepraská a po práci s ním si třísku neodnesete,
 • přesto, že vy na novém zábradlí budete moci oči nechat, pro dřevokazný hmyz budou WPC prkna absolutně nezajímavá,
 • WPC materiál, který můžete použít jako zábradlí na terasu i pro výrobu plotu vám ušetří čas, práci i peníze.

Možná vás zajímá, zda má WPC materiál také nějaké nevýhody?  A ano, má! Nevýhody se však týkají pouze dutých prken z WPC, která jsou k poškození náchylnější. Tato prkna se musí k podloží kotvit a podlahu z dutých prken je potřeba vyspádovat. Dutá prkna jsou však levnější než plná prkna z WPC.

WPC zábradlí na terasu a jeho výhody

Už jsme zmínili, že WPC materiál je vynikající volbou zejména pro venkovní použití, kde naplno ukáže svůj potenciál. WPC prkna mohou vytvořit protiskluzovou podlahu kolem bazénu. Skvělou volbou jsou i pro zábradlí na terasu.

WPC zábradlí na terasu si můžete složit téměř jako skládačku. Zábradlí na terasu z WPC materiálu je složeno ze sloupků, madel a vertikálních prken, jejichž rozměry si určíte podle sebe. Nic vám tak nebrání se naplno pustit do projektu, který vás potěší na duši.

WPC zábradlí na zahradu nemusí být kompromisem

Už jsme zde zmiňovali, že dřevo je nejčastěji používaným materiálem. Je příjemné na dotek, atraktivní na pohled, snadno dosažitelné, lze jej dobře opracovat… jeho stavební vlastnosti jsou tedy nezpochybnitelné. Jen málokdo se chce dřeva jako stavebního materiálu vzdát a to i po tom, co si uvědomí i jeho nevýhody. Mezi ně patří náchylnost na rozmary počasí, tvarová i barevná nestálost a nutnost dřevo v průběhu používání ošetřovat a nějakým způsobem udržovat.

S WPC materiálem už to však není takové drama. Dalo by se říct, že je WPC materiál ne kompromisem, nýbrž pouze výhodnější alternativou dřeva. WPC materiál v sobě uchovává všechny kýžené vlastnosti dřeva, ale eliminuje to, co nám na dřevu překáží. WPC materiál perfektně uspokojí naše smysly. Je tedy na pohled i na dotek velmi podobný dřevu. Má však přidanou hodnotu, která z něj dělá jedničku v použití hlavně venku. Mezi vámi a vašim zábradlím na terasu tak už nestojí žádné „co když” a „co kdyby”.