Terasová prkna z WPC, jaké mají výhody?

Zařídit si vlastní terasu je snem mnoha majitelů rodinných domů. Aby vám však dělala radost, je potřeba při její realizaci důkladně přemýšlet.

Jak naprojektovat terasu

Realizace terasy by měla být promyšlená a při jejím navrhování je na místě neopominout některé zásadní faktory.

Je nutné si zejména rozmyslet situování terasy na příslušnou světovou stranu. Mělo by to být na východ, na jih či na sever. Méně vhodná je západní strana, kde můžete kvůli delší expozici světla trpět horkem až do pozdějších hodin.

Dále by terasa měla účelně navazovat na interiér. Promyslete si, ze které místnosti na ni vcházet. Můžeme ji jednak pojmout jako rozšíření obytného prostoru, pak je ideální ji situovat v blízkosti kuchyně. Terasa však může stát i zcela samostatně.

Mějte též na paměti, že vy i vaši sousedé si jistě přejete vlastní soukromí. Zohledněte proto vzdálenost od sousedních pozemků. Limitováni navíc budete i dispozicemi terénu.

Správně zvolený materiál rozhoduje

Klíčem je zejména volba správného materiálu. V tomto ohledu máme hned několik možností. Zohlednit bychom měli požadavky ryze praktického rázu, ale samozřejmě nelze vynechat ani estetiku. Byť vzhledová kritéria by zcela neměla přehlušit kvalitativní vlastnosti jednotlivých materiálů.

Betonové terasy

Beton patří ve stavitelství k těm nejčastěji využívaným materiálům. Jeho předností je zejména to, že je velmi trvanlivý a odolný.

Nejeden majitel zahrady však k němu může mít výhrady po stránce toho, jak působí. Pro někoho jde o dojem studený, šedý a neosobní. Dlužno přiznat, že i beton lze pomocí barevných pigmentů obarvit. Získáme tak jistou designovou variabilitu. Limitem je ale zejména to, že barvivo se musí přimísit přímo do betonové směsi.

Takové produkty jsou stálobarevné. Obarvit beton pouhým natřením je rovněž možné, avšak nejedná se o nikterak trvanlivé řešení.

Dřevěné terasy

Řada lidí se stále spoléhá na dřevo. Dřevěná podlaha terasy má však též řadu úskalí. Tento materiál je zvláště citlivý na vnější vlivy.

Vadí mu především vlhkost. Nezáleží přitom příliš na tom, o jaké dřevo se jedná. I kvalitně provedená terasa z exotického dřeva se po čase zkroutí. Pakliže bude vytvořena z měkkého dřeva, jako je smrk nebo borovice, počítejte s celkovou životností pouze kolem 10 let. Navíc je dřevo během svého „života“ velmi náchylné i na mechanické poškození.

Terase je navíc nutné během jejího užívání věnovat náležitou péči. Běžně používané oleje zpravidla nestačí a přibližně jednou až dvakrát do roka je zapotřebí obnovit na terase nátěr. To navíc vyžaduje i předem ji umýt od ulpělých nečistot.

Faktem zůstává, že dřevo je svým přirozeným vyzněním pro řadu uživatelů volbou prioritní. Existuje však i alternativa, která dokáže zachovat nezaměnitelný půvab dřeva a současně značně snížit nároky na jeho údržbu.

Terasy z WPC

WPC je materiálem, který v sobě elegantně spojuje všechny důležité vlastnosti, tedy dlouhou životnost, odolnost, estetiku a zároveň nutnost minimální údržby.

Co je WPC

WPC neboli wood-plastic composite je materiál na bázi dřeva a polymeru. Někdy se mu proto jednoduše říká dřevoplast, umělé dřevo nebo i plastové dřevo.

Poprvé si jej patentovala italská značka Covema již v roce 1960. Postupem času pak WPC proniklo i k nám. Je nesmírně variabilní a lze z něj kromě terasových systémů vyrobit například také obložení stěn nebo ploty.

Při výrobě se kombinuje plastový polymer a dřevitá moučka, a to v poměru 1:2. Většinou se používá polypropylen a vysokohustotní polyetylen HDPE. Složení doplňují v menší míře silikony, adheziva, barviva a UV stabilizátory.

Právě složení a přesně daný poměr jednotlivých složek je pomyslným tajemstvím, které umělému dřevu propůjčuje jeho jedinečné vlastnosti.

Výhody použití WPC

Zásadní výhodou používání WPC prken je především vysoká odolnost a extrémně dlouhá životnost. WPC odolá vnějším vlivům, jako je mráz i vysoké teploty, ale i vítr nebo déšť. Současně není nasákavé. WPC je voděodolné a neškodí mu ani voda slaná nebo ta chlórovaná. Může být proto využito i u bazénů, vířivek nebo v blízkosti zahradních jezírek.

Vzhledem k tomu, že se jedná o umělý materiál, nehrozí mu na rozdíl od dřeva napadení škůdci, plísní nebo hnilobou.

Takováto terasa nevyžaduje žádnou údržbu. Materiál není nutné mořit, lakovat nebo olejovat. Přesto vydrží dlouho v původním stavu. Deklarovaná životnost prken se pohybuje v rozpětí 20 až 25 let. Běžnou očistu terasy je možné provádět proudem vody.

Zásadní je také zdravotní nezávadnost a bezpečnost. Ve srovnání s klasickým dřevem nevznikají na WPC prknech třísky. Materiál je příjemný na dotek. Na terase si proto mohou hrát i děti a nemusíte se obávat chodit zde bosí. Již z výroby nese WPC i protiskluzové vlastnosti, užívání terasy je proto bezpečné i bezprostředně po dešti.

Stejně tak je tento materiál barevně stálý, v čase nebledne. Maximální odchylka odstínu v čase činí kolem 2 %. To dává možnost materiál jednoduše vyměnit nebo doplnit i po několika letech bez toho, aby byl rozdíl znatelný. Prkna jsou odolná vůči působení UV záření nejen co se týče stálosti barev, zároveň totiž nemění svůj tvar.

Nemusíte se přitom bát, že by WPC navenek působilo uměle. I při srovnání s klasickým dřevem obstojí a okouzlí svou přirozeností. Dodávané dekory jsou na pohled dnes již velmi zdařilé.
Umělosti se není potřeba obávat nejen ve vztahu k vizuálnímu působení prken. Vaše terasa vytvořená z WPC bude i ekologická. Výroba tohoto materiálu nijak nezatěžuje přírodu. Navíc je i stoprocentně recyklovatelný.

Jak se pracuje s WPC

WPC nevyžaduje žádný zvláštní postup instalace. Realizace terasy je proto shodná jako u dřevěné verze. Prkna lze řezat, brousit, ale také i lepit. Při práci se nepoužívá žádné specifické nářadí.
Většinou se WPC dodává ve formě stavebnicového systému. Jednotlivá prkna se kladou na rošt a kotví se za pomocí nerezových vrutů a klipů. Díky tomu může být terasa hotová dokonce během jediného dne.

Mnohdy je možné dále uspořit čas i finance. WPC prkna totiž je totiž možné položit i na původní povrch. Mnozí majitelé zahrady se například rozhodnou, že jim původní beton nevyhovuje a WPC tak poskytne jednoduché řešení.

Vytvářet je díky tomuto materiálu možné i atypické tvary, prkna v různém odstínu lze kombinovat, případně pokládat tak, aby se vytvořily vzory. WPC proto splní i designové požadavky náročnějších klientů.

Má WPC i nějaké nevýhody?

Jistou nevýhodou může být pouze to, že z nastupujícího boomu tohoto unikátního materiálu těží někteří neseriózní prodejci a výrobci, kteří se snaží důvěřivé zákazníky lákat především na mimořádně nízkou cenu svých výrobků.

Nekvalitní WPC povětšinou asijské produkce však nemůže svými vlastnostmi naplnit požadavky, které bychom na WPC měli oprávněně klást.

Problémem je jednak složení, v němž v některých případech místo dřevní moučky překvapivě najdeme i PVC. To však může vést k tomu, že se materiál vlivem UV záření nebo prudších teplotních výkyvů zdeformuje.

Druhým úskalím je i výrobní postup, neboť kvůli úspoře materiálu někteří výrobci prkna vyrábějí jako dutá. Ta jsou však náchylná na mechanické poškození, a to zejména vlivem extrémních teplot. Vyžadují i pečlivější instalaci, musejí se spádovat.

Je proto zásadní si ověřit, že vámi vybraný materiál pochází z EU. Zajistíte si tím nejen to, že se ze své terasy můžete dlouho těšit, ale i zdravotní nezávadnost. Renomovaný dodavatel, který si je vědom kvality svého sortimentu, také poskytuje adekvátně dlouhou záruku na své zboží. Může to být i 25 let.