Plovoucí podlahy, vše co musíte znát

Hledáte podlahu pro svůj dům? Je jedno, jestli máte novostavbu, dům po rekonstrukci nebo třeba byt. Kvalitní podlaha je důležitým prvkem jakéhokoli obydlí. Bohatá nabídka typů a stylů však komplikuje výběr. Pokud hledáte stabilní, pevnou, stálou a odolnou krytinu, která navíc pozvedne estetiku místností, zkuste se podívat na plovoucí podlahy.

Co je vlastně plovoucí podlaha

Jedná se o druh podlahy, u které je vrchní nášlapná vrstva konstruována tak, že s hlavní nosnou částí netvoří pevný spoj. Při konstrukci se ani nepřibíjí ani nelepí, ale volně pokládá na povrch, takže jakoby „plave“. Plovoucí podlahy mohou být z různých materiálů, třeba dřevěné, laminátové nebo vinylové.

Dřevěné plovoucí podlahy

Pro svůj přírodní materiál patří dřevěné podlahy mezi oblíbené typy krytin. Snadné použití nabízí především to, že se podlaha pokládá volně pouze na podkladní vrstvu. Pro komfortnější pochozí pocit je možné do konstrukce podlahy přidat několik vrstev navíc, aby byl ztišen kročejový hluk. Akustickou izolaci dobře plní desky minerální nebo třeba polystyren. Pokud potřebujete řešit podklad na velmi velkou plochu, využijte pro akustickou izolaci také roznášecí vrstvu, kterou může být deska dřevotřísková, dřevovláknitá nebo klidně i beton.

Laminátové plovoucí podlahy

Hodně běžným a často využívaným způsobem řešení podlahy jsou laminátové plovoucí podlahy. Jednotlivé kusy jsou vyráběny tak, že se určitou speciální technologií lisují dřevěné zbytky do požadované tloušťky. Na takto vzniklou hmotu se aplikuje tapeta různého dekoru. Nejčastěji využívaný dekor je imitace dřeva.

Na tento povrch se vrství směs laminátu, který musí zajistit dostatečnou odolnost povrchu před oděrem a jiným poškozením, včetně pronikání vlhkosti. Laminátové plovoucí podlahy jsou nejčastěji s hladkou svrchní vrstvou, ale podle druhu dekoru se můžeme setkat i s určitou členitostí. Při výběru vhodné laminátové podlahy je nutné řídit se třídami zátěže, které nejlépe určují jejich vhodné využití.

Laminátová podlaha – třídy zátěže

Pro základní rozlišení je dobré vědět, že hodnoty zátěže třídy 21, 22, 23 jsou vhodné pro prostory domácností, pro více namáhané plochy hledejte označení tříd 31, 32, 33. Konkrétně:

  • Zátěž třídy 21 – podlahy jsou vhodné do méně využívaných místností, jako jsou například ložnice.
  • Zátěž třída 22 – tyto podlahy snesou už vyšší nároky, mohou se využívat v místnostech s běžnou využitelností, tedy klidně pro chodby, obývací prostory a podobně.
  • Zátěž třída 23 – vyšší třída zvládne využívání i v nejvíce využívaných místnostech domů a bytů. Snesou i krátkodobé přechody v botách. Tuto podlahu můžete pokládat na schodiště, do jídelny, vstupní chodby nebo do dětského pokoje.

Nábytek pokládaný na laminátové plovoucí podlahy je vhodné podkládat filcovými podložkami pod laminátové podlahy, aby se opěrné plochy nevtiskly do povrchu. Obdobně se doporučuje využívat pojízdná křesla nebo kancelářské židle s měkkými plastovými kolečky.

  • Zátěž třída 31 – je vhodná k využití ve veřejných objektech, jako jsou hotelové pokoje, konferenční místnosti nebo kancelářské místnosti.
  • Zátěž třída 32 – častější využití ve veřejných objektech unese podlaha s tímto označením. Je vhodná i k přecházení v obutí, hodí se do škol a školek, hotelových hal nebo čekáren.
  • Zátěž třída 33 – tato třída se vyznačuje už vysokou odolností, může se pokládat do ploch s vysokým používáním. Pro zachování dlouhé životnosti je třeba tyto objekty vybavit vstupními rohožemi. Pokládka plovoucí podlahy je možná ve velkých prostorech kanceláří, v obchodních domech, na chodbách úřadů, ve školách atd.

Vinylové plovoucí podlahy

Pevnou spodní vrstvu tvoří polyvinylchlorid, který zaručuje vysokou odolnost, pevný základ a výborné tlumení hluku. Vinylové plovoucí podlahy jsou buď lepené, nebo zaklikávací – označení plovoucí pak patří spíše této skupině.

Podkladní vrstva pro typ vinylová podlaha má výborné izolační schopnosti, nosná vrstva udává celkovou nosnost jednotlivých lamel, stabilizační mřížka zamezuje teplotní roztažnosti, dekorační vrstva udává podlaze dokonalý vzhled a konečně nášlapná vrstva případně s dalšími nátěry zajišťuje její odolnost a také nenáročnost na údržbu.

Pokládka plovoucí podlahy

Před samotnou aplikací podlahy je nutné si promyslet, kterým směrem bude nášlapná vrstva položená. Obvykle se dílce pokládají kolmo na stěnu s největším oknem, a to ve směru dopadajícího světla.

Pokládka je možná pouze na rovný a vyčištěný povrch. Začíná se na levé straně místnosti a postupně se pokračuje směrem doprava. U stěny je dobré nechat dilatační mezeru asi 8 mm mezi ukončením dílce a začátkem stěny. První řadu podlahových dílců zaklikáváte pouze na úzké straně, další přidanou pak již do delší části předchozí řady.

Spojování dílů plovoucí podlahy

Pero-drážka – to znamená, že jednotlivé díly mají po obvodu speciálně vyfrézované pero či drážku a do nich se pak samostatně díly snadno zasouvají.

Vazba na zámek – u tohoto systému spojení se díly do sebe tzv. zamykají zasouváním.

Při pokládce je třeba využít podložky pod vinylové plovoucí podlahy. Nezapomínejte rozhodně na soklové lišty, které řeší konce u obvodu zdi, napomáhají při úklidu a šikovně zakrývají ořezy. Na přechody mezi jednotlivými místnostmi používejte přechodové lišty, které zabraňují poškození krytiny a dokážou zajistit plynulý přechod mezi jinými typy podlah nebo jejich výškou.

Pokud máte hodně prvků, kde je nutné počítat s různými výřezy, nezapomínejte je napočítat při objednávce. Obecně se doporučuje pořídit asi 10 % materiálu navíc.

Jaké jsou výhody plovoucí podlahy

  • kvalitní podlahová krytina
  • příjemná nášlapná plocha
  • vhodné využití i k podlahovému topení
  • velmi rychlá a jednoduchá montáž i případná demontáž v případě, že je třeba některý z dílců vyměnit